www.judaistyka.fora.pl

Forum studentów Judaistyki

Forum www.judaistyka.fora.pl Strona Główna -> Kultura -> www.judaica-europeana.eu
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
www.judaica-europeana.eu
PostWysłany: Pią 11:50, 14 Maj 2010
Tenar
Administrator

 
Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 41
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5





Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie jest jedną z dwunastu instytucji biorących udział w prestiżowym europejskim projekcie Judaica Europeana. Instytucje z Londynu, Frankfurtu, Aten, Bolonii, Paryża i Rzymu połączyły siły, aby umożliwić cyfrowy dostęp do skarbów kultury europejskich Żydów.


Judaica Europeana to przełomowy projekt w dziedzinie techniki cyfrowej, który dzięki grantowi Programu Komisji Europejskiej eContentplus, poprzez portal Europeana łączący europejskie archiwa, biblioteki i muzea, zapewni wielojęzyczny dostęp do kolekcji związanych z kulturą żydowską. Judaica Europeana to jeden z dwunastu projektów współfinansowanych przez Komisję Europejską w ramach programu Europeana. W ramach projektu zostanie zdigitalizowana i udostępniona jedna z największych kolekcji archiwalnych Żydowskiego Instytutu Historycznego „Synagogen-Gemeinde zu Breslau – Gmina Żydowska we Wrocławiu”.


Celem Judaica Europeana jest dokumentacja wkładu Żydów w rozwój miast europejskich.


Żydzi są najstarszą mniejszością w Europie – inskrypcje żydowskie odnalezione w starożytnej Grecji datuje się na III wiek przed naszą erą. Obecność Żydów w Europie była nierozerwalnie związana z rozwojem miast. W pierwszej połowie XX w. londyński West End czy dzielnica Bellville w Paryżu były dynamicznymi społecznościami z żydowskimi sklepami, kawiarniami, szkołami, bibliotekami i domami modlitwy. W 1939 r. jedną trzecią mieszkańców Warszawy stanowili Żydzi. W porcie w Salonikach przed pierwszą wojną światową w święto Jom Kipur zamierała gospodarka.


Wykonywane zawody sprawiały, że Żydzi identyfikowani byli z konkretnymi miejscami w przestrzeni miast - ulicami, budynkami i dzielnicami. Grali oni kluczową rolę w rozwoju handlu: byli właścicielami małych sklepów i pionierami w rozwoju domów handlowych. Odgrywali ważną rolę w medycynie i zawodach prawniczych, a także na polu kultury. Byli intelektualistami, artystami, muzykami, pisarzami i dziennikarzami, właścicielami gazet i wydawnictw. Żydowskie życie społeczne kwitło w instytucjach religijnych, w edukacji, samopomocy, polityce, teatrze, muzyce i wydawnictwach. Holokaust sprawił, że ten przedwojenny świat przestał istnieć. Pomimo tego, w wielu europejskich miastach rozwija się intensywne życie żydowskie, choć inne, niż dawniej, i w dużo mniejszej skali. Co więcej, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w całej Europie można zaobserwować wzrost zainteresowania kulturą żydowską.


Ta niezwykle bogata kultura udokumentowana jest w setkach tysięcy obiektów: dokumentach, książkach, rękopisach, czasopismach, nagraniach dźwiękowych, obrazach, fotografiach, pocztówkach, plakatach i filmach rozsianych w licznych kolekcjach w Europie i na całym świecie. „Pierwszą fazą projektu Judaica Europeana będzie digitalizacja milionów stron i tysięcy innych obiektów z bibliotek, archiwów i muzeów instytucji partnerskich. Kolejnym krokiem będzie włączenie innych kolekcji związanych z żydowskimi społecznościami miast Europy” – mówi zarządzająca projektem Lena Stanley-Clamp, dyrektor londyńskiego European Association for Jewish Culture.


Judaica Europeana ma dotrzeć do zróżnicowanych odbiorców w Europie i poza nią.


Głównymi grupami docelowymi programu są: nauczyciele akademiccy i studenci, szkoły, pracownicy instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym, genealodzy – a więc wszyscy zainteresowani historią miast Europy i kulturą Żydów.


Według dr Rachel Heuberger, dyrektor kolekcji judaików Biblioteki Uniwersyteckiej przy Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem (największej tego typu kolekcji w Niemczech) projekt ten stanowi niezwykłą szansę dla instytucji zajmujących się dziedzictwem kulturowym, aby na polu międzynarodowym upowszechniać kulturę Żydów europejskich i inicjować dalsze badania w tej dziedzinie.


Dr Eleonora Bergman, dyrektor ŻIH powiedziała: „Jesteśmy niezwykle zadowoleni z możliwości udziału w tym projekcie. To ogromna szansa na wprowadzenie do obiegu naukowego jednej z naszych najcenniejszych kolekcji archiwalnych.”


Grupie partnerów Judaica Europeana przewodzą European Association for Jewish Culture w Londynie i Kolekcja Judaików Biblioteki Uniwersytetu Goethego we Frankurcie nad Menem. Wśród partnerów projektu są: Alliance Israélite Universelle we współpracy z Paris Yiddish Centre - Medem Library, The British Library (Londyn), Hungarian Jewish Archives (Budapest), Jewish Museum of Greece (Ateny), włoskie Ministerstwo Dziedzictwa Narodowego (MiBAC, Rome), Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma (Warszawa), Jewish Museum London oraz Amitié (Centre for Research and Innovation, Bolonia). Partnerami stowarzyszonymi z projektem są: The Central Zionist Archive (Jerozolima) i Makash (Centre for ICT applications in education, culture and science w Jerozolimie). Projekt przewiduje możliwość włączenia nowych partnerów stowarzyszonych.


Więcej informacji na temat Judaica Europeana pod adresem:

[link widoczny dla zalogowanych]

Więcej informacji na temat projektu Europeana pod adresem:

[link widoczny dla zalogowanych] lub [link widoczny dla zalogowanych]



Wszystkich zainteresowanych współpracą prosimy o kontakt:

Edyta Kurek (Żydowski Instytut Historyczny)

tel. (48 22) 827-83-72

e-mail: [link widoczny dla zalogowanych]

źródło: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
www.judaica-europeana.eu
Forum www.judaistyka.fora.pl Strona Główna -> Kultura
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin